1879 - 1945
Předválečné období
Pramen: Adresář soudního okresu Rokytnice n. Jiz. 1908
V roce 1879 rozhodla obec Rokytnice založit dobrovolný sbor hasičů a tento všestranně podpořit.
Čestný titul zakladatele dobrovolného sboru hasičů náleží nesporně řediteli obecné a měšťanské školy v Dolní Rokytnici Vilému Pólovi, který již v roce 1877 jako člen obecního zastupitelstva k založení požárního sboru podněcoval. Obec Rokytnice nebyla často do té doby postižena požárem, ač tehdy bývalo zvykem svícení loučemi po půdách a jejich uhašení se praktikovalo jednoduše, jejich zapíchnutí do suchého sena. Ovšem duch nové doby zavítal i do našich odlehlých končin a byly prováděny významné reformy.
Shodou okolností zachvátil požár v roce 1878 dům č. 49 v Dolní Rokytnici, přičemž jen s velkou námahou, energickým vystupováním, ba dokonce i za použití násilí byl utvořen řetěz osob pro přísun vody, mělo to přispět k záchraně domu. Usedlost přes všechno úsilí z větší částí shořela a tím se naskytla příležitost upozornit na skutečnost, že také v Rokytnici nelze bez dobře organisovaných hasičů pomýšlet na účinný boj s ohněm.
Že nyní obyvatelstvo zakládání hasičstva věnovalo přízeň a náklonnost vyšlo najevo již na první schůzi v lednu 1879.
Tato mohutná schůze, které se zúčastnilo na 400 osob, zaznamenala již 162 osob hlásících se jako činní členové. Je třeba vyzdvihnout, že se této schůze zúčastnili lidé všech vrstev obyvatelstva, byly přítomni všechny významné osobnosti, takže již předem připravované stanovy byly přijaty a také později schváleny místodržitelstvím.
Přípravným výborem svolaná schůze dala podnět ke sbírce pro nákup hasebních prostředků a tato vynesla 2400 K, který umožnil pořízení stříkačky a 180 m hadic. Dále peněz bylo použito pro nutné vybavení a výstavba požární zbrojnice.
Pro výcvik mužstva byl získám Rudolf Springer, velitel trutnovských hasičů.
Nově založený sbor se stal členem Krkonošské župy.
Hasící prostředky byly stále doplňovány a různé jiné pomůcky, takže se sboru dostalo značného majetku.
Během doby bylo v Rokytnici postaveno několik zbrojnic a byly zřízeny četné nádrže. Také Františkov a Hranice založily vlastní oddíly, které mají vlastní stříkačku. Ve Vilémově existující tovární sbor firmy J.V.Rieger byl roku 1907 rozpuštěn a namísto toho bylo utvořeno pomocné družstvo pro továrnu. Mladý sbor se rozvíjel víc a víc, takže například již v roce 1891 měl 187 činných a 121 přispívajících členů, a tímto počtem se stal nejsilnějším hasičským sborem Krkonošské župy. Přesahoval dokonce i sbory větších měst jako Trutnova, Broumova atd. Při značném počtu požáru byl sbor velikým přínosem, jelikož mnohé bylo zachráněno, což by jinak bezesporu padlo plamenům za oběť. Nynější stav mužstva (1908) vzrostl dále na 225 členů tj. na nejvyšší stav od založení sboru.