1945 - 2000
Poválečné období
V Rokytnici n. Jiz. Byla obnovena činnost požárního sboru 24. srpna 1945 z občanů, kteří se přistěhovali z okolních obcí.Prvním velitelem byl zvolen František Škoda a starostou Josef Ježek. Po roce 1946 při odsunu občanů německé národnosti zde vznikalo mnoho požárů.
Požární sbor měl z techniky motorovou stříkačku DKW6 a motorovou stříkačku na čtyřech kolech, taženou koňmi, značky SELWE. Dále byly ještě ruční stříkačky na Hranicích, v Horních Domkách, na Studenově, ve Vilémově a ve Františkově.
Požární technika byla uložena v dřevěných boudách. Schůze se odbývaly v suterénu radnice ve dvou vlhkých místnostech. Stavba nové zbrojnice nebyla povolena, proto v roce 1951 bylo přikročeno k adaptaci bývalé tiskárny na požární zbrojnici. Z této budovy zbyly jen zdi, neboť střecha, podlahy a okna byly shnilé. Přestavba byla dokončena v roce 1958. Přestavba trvala tak dlouho, neboť stále chyběl stavební materiál i peníze.
V roce 1959-61 přihlásilo se do požárního sboru několik mladých členů, konečně byl požární sbor omlazen.
V roce 1964 naše organizace obdržela čestné uznání od Krajského národního výboru v Hradci Králové.
V roce 1969 dostal požární sbor starší cisternu PRAGA V3S. Jelikož se na délku nevešla do zbrojnice, dveře nešly zavřít, cisterna byla přes zimu bez vody. Dne 4. 11. 1969 se konala porada na MěNV o stavbě nové požární zbrojnice, která se bude stavět naproti staré požární zbrojnice. Se stavbou se začalo v zimě 1970 – 1971 přípravou staveniště odstřelem skály. Že stavba rychle pokračovala bylo zásluhou předsedy MěNV pana Kouřila, který sehnal peníze a budoucího velitele Miroslava Votočka, který stavbu řídil, a členů požárního sboru, kteří chodili na brigády, neboť se požární zbrojnice stavěla brigádnicky. Na jaře 1972 se již někteří členové stěhovali. Po dostavbě požární zbrojnice se malé zbrojnice zlikvidovaly.
Od roku 1961 začali se zúčastňovat soutěží v požárním sportu žáci, dorost, ženy i muži. Největšího úspěchu docílily ženy, když v roce 1969 v národním kole v Praze obsadily 2.místo. I při stavbě požární zbrojnice všechna družstva nacvičovala na soutěž v požárním sportu.
Umístění v roce 1972:
Okresní kolo – Tatobity – dorostenky 1. místo
-
Ženy 1. místo
-
Muži 1. místo
Krajské kolo – Nové Město n. Met. – Dorostenky 4. místo
-
ženy 4. místo
-
muži 1. místo
Národní kolo – Pardubice – muži 5. místo
Družstvům mužů, kteří se probojovali do Národního kola soutěže v požárním sportu v Pardubicích v roce 1972, bylo nabídnuto Ústředním výcvikovým štábem, zúčastnit se mezinárodní soutěže CTIF 9. – 15. července 1973 v Brně. Družstvo mužů z Rokytnice tuto nabídku přijalo a ihned začalo s nácvikem.
Na jaře r. 1973 bylo vyřazovací kolo ve Frýdku-Místku , kde z 10 vybraných družstev z Čech a Moravy postoupila 3. družstva. Naše družstvo obsadilo 4. místo a bylo mu nabídnuto dělat pořadatele na mezinárodní soutěži v Brně. Že se úkolu zhostili dobře, bylo vidět z toho, že 5. srpna na slavnostní schůzi při otevření požární zbrojnice přijeli za nimi npor. Müler z Požární inspekce z Brna a okresní velitel p. Červinka z Vyškova, aby jim předali peněžitou odměnu a věcné ceny (sklo), které dostávaly jen zahraniční delegace.
5. září 1970 jsme dostali nejvyšší vyznamenání prapor ÚV Svazu požární ochrany, který do té doby měla jen Jilemnice.
Od roku 1970 3x za sebou ženy i muži obsadili 1. místo v okresním kole soutěže v požárním sportu a putovní poháry, které věnoval ONV v Semilech zůstaly v Rokytnici.
V letech 1967 – 70 se hasiči účastnili výstavby dvou lyžařských vleků a obslužné budovy u vleků na Studenově a bylo zde odpracováno 10 268 hodin. V roce 1971 – 72 probíhala přestavba přírodního divadla. Na této akci bylo odpracováno 2 100 hodin.
8. ledna 1972 při stavbě požární zbrojnice na Výroční členské schůzi nás poctil návštěvou předseda federálního ÚV Dr. Miroslav Řepinský s Karlem Řáhou velitelem z Jilemnice.
5. srpna 1973 bylo slavnostní otevření nové požární zbrojnice za účasti hasičů z celého okresu. Zúčastnilo se 520 hasičů v uniformách a 700 civilistů (dle vstupenek), hrály 2 dechové hudby.
V říjnu roku 1979 nás navštívil náčelník hlavní správy ministerstva pplk. Ing. Stoklásek.
V roce 1980 jsme dostali novou cisternu CAS 25 .
V roce 1985 požární vozidlo z Jilemnice AVIA 30.
Dne 4.9.1999 se konala oslava 120.výročí založení SDH Rokytnice n.J.. Oslav se zúčastnily všechny okolní hasičské sbory a také velké množství civilistů.
SDH pořádá řadu kulturních akcí pro občany Rokytnice n.J. – tradiční hasičský bál, od r.1998 pašeráckou zábavu, od r.2000 pyžamový bál. Pro členy SDH oslavu sv. Floriána a svátku matek.
Družstvo žen i mužů se stále zúčastňují soutěží v požárním sportu a umisťují se v okrsku na předních místech.